A harcsa horgászat nem a legkönnyűbb feladat, de éppen ez teszi olyan vonzóvá. A kitartó küzdelemért kárpótol az a fantasztikus látvány és élmény, amit egy jól megtermett példány kifogása nyújt.

A harcsa Magyarország legnagyobb ragadozó hala. A kifejlett példányok elérhetik akár a két méteres hosszúságot, súlyuk pedig akár még 100 kilogrammra is rúghat.
Azoknak, akik kedvelik a halételeket, nem kell bizonygatnunk, hogy messze az egyik legízletesebb halfajtáról beszélünk. Mi sem igazolhatná ezt jobban, minthogy a magyar konyha halételeinek jelentős része harcsa-alapú.

Na de mégis, hogy hogyan lehet harcsát fogni? Ezt tételesen nehéz lenne megfogalmazni, ugyanis nincs rá olyan recept, amely 100%-osan beválik. Vannak ellenben remek tippjeink, melyeket ha megfogadsz sikeresebben vághatsz bele a harcsahorgászatba.

harcsa horgászat

Harcsa horgászat – Tippek a biztosabb fogáshoz

1.) Ismerd meg az ellenfeled!

Ahhoz, hogy harcsát tudj fogni, nem árt tudnod, hogy mivel is állsz szemben, az ugyanis nagyban meghatározza majd, milyen eszközöket és hogyan kell majd bevetned a sikerhez.

A harcsa több szempontból is különbözik a legtöbb hazai halfajtától. Méretét tekintve kétség kívül a legtermetesebb halak közé tartozik. Emellett sok egyéb halfajtól eltérően teste teljesen pikkelymentes, csupasz és felettébb nyálkás. Hatalmas fején szokatlanul lapított száj helyezkedik el, melynek két szegletében fent is, lent is 1-1 (összesen 4) bajusz penderül.

Mielőtt harcsa horgászatba fognál, fontos még tudnod, hogy ahol egy harcsa van, ott valószínűleg több is akad, ugyanis a harcsa jellemzően társasan, 5-20 példányos csoportokban él. Életterük a vízfenék közelében található, a legtöbbször talajhoz közeli zugokban: vízbe dőlt fák tövénél, vízalatti tuskók mellett, nádas szakaszok közepén. Innen akkor tör ki, mikor aktív, azaz vadászik.

Ragadozó természetéhez hűen főleg éjjel aktív, meglehetősen falánk és bár rosszul lát, egészen kifinomult szaglással és rezgés-érzékeléssel bír.

Májustól június közepéig a 100 centiméter alatti példányok horgászati tilalom alá esnek. Az év többi részében ugyanez a tilalom a 60 centiméter alatti példányokra korlátozódik.

2.) Kerüld a türelmi időszakot, ha a sikerre hajtasz

Ha a kifogás élményéért horgászol és szívesen meg is tartanád zsákmányod, kerüld a tilalom időszakát és nyár eleje helyett tervezd inkább a harcsa horgászatot a nyár végére.

3.) Válaszd ki a tökéletes helyszínt

Ahhoz, hogy harcsát fogj, nem árt, ha a vízben van is harcsa. Viccet félretéve, akár egy folyó, patak, vagy tó is ideális lehet a harcsafogáshoz, ám nem mindegy, hogy annak melyik szakaszán próbálkozol. A harcsa kedveli a talajhoz közeli zugokat, az alámosott mederrészeket, ám itt jellemzően megpihenni szokott, mikor aktívabb gyakran úszik a vízfelszínhez, olykor még a parthoz is egészen közel. Mielőtt bedobod a botot, érdemes kicsit körüljárnod a terepet, esetleg kikérdezni néhány arra jártasabb horgásztársat, hogy hol érdemes próbálkozni.

4.) Érkezz időben

Mivel a harcsa éjjel aktív, éjszakai horgászat során, sötétedés után érdemes kivetni rá hálódat, vagyis a pecabotod.

5.) Keresd meg az ideális vízmélységet

Harcsát fogni a sekélyebb, 1-1,5 méteres vízmélységben a legkönnyebb. Hasznos infó lehet ehhez, hogy a harcsa, rablás során mindig a mélytől a sekély víz felé rabol rá a kisebb halakra.

6.) Figyeld az időjárást

Nagyobb eséllyel viheted sikerre a harcsa horgászatot, ha az időjáráshoz is igazodsz. A legkedvezőbb az enyhén szitáló eső, vagy a zivatar előtti órák.

7.) Válassz erős, vastag damilt

A harcsa horgászat nagy hallal kecsegtet, ám csak akkor lehet sikered, ha nem csak horogra akasztod a halat, de ki is tudod húzni a fogást. Hogy ez biztosan (de legalábbis biztosabban) menjen, válassz erősebb, fonott damilt.

8.) Válassz nagyméretű horgot

Nagyvadhoz nagy horog dukál. Lehetőleg válassz nagyméretű egyágú és/vagy hármas horgot, attól függően, hogy milyen csalit választasz.

9.) Válassz nyerő csalit

A harcsafogáshoz a legjobb élő csalival csatába szállni. Válassz csaliként élő halat, vagy puhatestűt. Mivel ezek szolgálnak a harcsa fő táplálékául, így jó alapot biztosítanak a sikerhez. Ha biztosra akarsz menni, alternatív csalikkal is szerelkezz fel, sosem lehet tudni, éppen melyik hoz sikert. Ilyen alternatív csali lehet például a csirkemáj, vagy a marhaszív is. Mivel, ahogyan fentebb is említettük a harcsának igen kifinomult a szaglása, a szaftos, szagos csalik általában remekül beválnak.

10.) Válassz stratégiát

A harcsázáshoz a horgászok többsége a felszíni úszós, a fenekezős, a pergetéses, valamint a speciális kuttyogtatós módszerekre voksol. Hogy mikor melyik a legeredményesebb, az sokminden függvénye, ezért érdemes olyan felszereléssel készülnöd, hogy a helyszínen akár több módszerrel is tudj majd próbálkozni.

+1.) Türelem

A jó horgász titka a türelem. Bármilyen halról is legyen szó, türelem nélkül szinte lehetetlen célt érni. A harcsa ráadásul a trükkösebb, kitartóbb halak közé tartozik, nem adja magát könnyen. Ha úgy érzed, hogy már játszik a csalival, legyél türelmes és várd meg, míg teljesen bekapja azt. Ne siesd el, csak akkor rántsd meg a horgot, ha már biztos vagy a kapásban.

Sok sikert kívánunk!