A horgászat egy kellemes sport azok számára, akik szeretnek a természet és a víz közelében hosszabb időt eltölteni. Kiszakadhatnak a város zajából egy csendes környezetbe, ahol elmerülhetnek gondolataikba, megnyugodhatnak és újult erővel térhetnek vissza a hétköznapokba.

Mivel a horgászat kezdőknek első hallásra egy kissé bonyolult és költséges dolognak tűnhet a technikák és a felszerelések miatt, ha felmerült már benned is, hogy szívesen kipróbálnád ezt a sportot, érdemes lehet az első egy-két alkalommal egy gyakorlott horgász mellé szegődnöd „nézőként”, aki megmutatja majd, mit hogyan célszerű csinálni, milyen eszközöket érdemes beszerezned. Ha híján vagy a horgász ismerősöknek, az interneten kutakodva is számos oktató videót találhatsz és cikket találhatsz a témában, melyek segíthetnek abban, hogy hogyan, merre is érdemes elindulnod, ha szert tennél erre az új hobbira. Ha az első videók és cikkek elolasása után, esetleg egy barátokkal töltött “teszt horgászatot” követően is elszántnak érzed magad, érdemes belevágnod, hiszen egy rendkívül különleges, természetközeli hobbi ez.

Jelen cikkünkben igyekszünk mi is egy kis támpontot nyújtani, hogy melyek a horgászat kezdőknek szóló legfőbb lépései.

horgászat kezdőknek

1.) Horgászvizsga megszerzése

Ha elszánod magad, hogy horgászni fogsz, mindenekelőtt le kell majd tenned egy vizsgát. A vizsgáztatást a Magyar Országos Horgász Szövetség (MOHOSZ) végzi. Ez egy 60 perces, 45 kérdésből álló online feleletválasztós teszt, mely során fel kell majd ismerned képekről különböző halfajokat, valamint tisztában kell lenned egyes fajok darab-, vagy méretkorlátozásával, illetve tilalmi idejükkel is. Maga a vizsga díjtalan, minden 10. évét betöltött személy vizsgára bocsátható. A sikeres vizsga érdekében részt vehetsz tanfolyamokon, de a tananyag fellelhető a MOHOSZ honlapján is, ahol egyébként minden szükséges információt megtalálhatsz a vizsgára való jelentkezés kapcsán is.

2.) Horgászegyesületi tagság

Ha sikeres vizsgát tettél, a következő feladatod, csatlakozni egy horgászegyesülethez. Ez általában egy horgászboltban is lehetséges. Be kell fizetned egy éves tagsági díjat, ezek után megkapod majd a fogási naplót. Ebben kell majd vezetned, hogy mely napokon és hová mentél pecázni, valamint a kifogott halak típusát és súlyát, melyeket hazaviszel is dokumentálnod kell benne. Betartva természetesen a már megtanultakat darab- és súlykorlátozásra ügyelve.

3.) Helyszín választás

Helyszín tekintetében bővelkedik hazánk édesvizekben, számos olyan állami vagy magán kézben levő helyet találhatsz, ahol lehetőséged nyílik pecázásra. Kezdőként talán érdemes olyan horgásztó meglátogatásával kezdened, ahová telepítenek halakat. Ezeken a helyeken rendszerint napi jegyet kell majd váltanod, ha pedig már gyakorlott vagy és van egy kedvenc holtágad, folyó vagy tó részed, ki lehet váltani éves engedélyt is az adott területre.

4.) Technikák

Számos technika létezik, melyet idővel és gyakorlással elsajátíthatsz. Ilyen például többek között a fenekező, úszós, pergető, műlegyező horgászat, vagy a mártogatás-tapogatás, kuttyogtatás, attól függően, hogy milyen halat szeretnél kifogni és melyik technika tetszik neked a legjobban. (Ezeknek a technikáknak, ahogy lasan belegyakorolsz a horgászatba, érdemes lesz majd utánajárnod, de a horgász kollégák, illetve a pecaboltokban dolgozók is készséggel és rengeteg hasznos tanáccsal állnak majd rendelkezésedre.) Ahhoz azonban, hogy a horgászat kezdőknek eredményes legyen, érdemes az egyszerűbb, kevesebb energiát igénylő fenekező technikát alkalmazni.

A fenekezéssel békés halakat vehetsz célba, akik az iszapban keresik táplálékukat. Ennek a technikának fontos eleme a horog és a súly, fajtáját tekintve pedig lehet csúszó vagy fix. Ezt a fenekező szereléket érdemes egyébként otthon elkészíteni. Ez a technika főleg álló vizekben alkalmazható, de gyakorlatilag bármilyen vízben kellő távolságra juttatja a csalit.

(A fenekező horgászatról ebben a cikkünkben írtunk bővebben.)

5.) Felszerelések

Felszerelések tekintetében meghatározó a technika, hiszen más-más eszköz szükséges a különféle módszerekhez. Ha kiválasztottad a számodra kedvelt technikát, érdemes betérned egy horgászboltba, ahol beszerezhetsz majd minden szükséges eszközt.

Mivel a legtöbb helyen 2 bottal van lehetőséged pecázni, érdemes rögön 2 botot vásárolni 2 orsóval. Ha pedig a javasolt fenekező technikát szeretnéd alkalmazni, szükséged van még az alábbi kellékekre is: horgász zsinór, horog, ólom, csali, ütköző, etetőkosár, kapásjelző, bottartó.

Ezen kívül gondolnodkell arra is, hogy a kifogott halat mivel veszed ki (háló), és miben szállítod majd el. Valamint, mivel hosszabb időt fogsz a szabadban tölteni, ezért kényelmesen és rétegesen kell öltöznöd, valamint jó, ha van nálad egy pokróc is, és készülj mindig hideg élelemmel.

6.) Türelem

Ahhoz, hogy a horgászat kezdőknek sikerélményekben gazdag legyen, szükséged van erre az alapvető tulajdonságra, hiszen minden kezdet nehéz. Csakis sok gyakorlással és végtelen türelemmel válhat valaki jó pecássá.